[tabi] FW: Appointment of Ranking Members

  • From: "Joe Plummer" <joeplummer@xxxxxxx>
  • To: <tabi@xxxxxxxxxxxxx>
  • Date: Sat, 8 Jan 2011 17:01:17 -0500

FYI, I thought some of you will find this useful.

sign,
Joe Plummer (JP)
joeplummer@xxxxxxx
 
-------------------------------------------
From: Cannon, Dean
Sent: Friday, January 07, 2011 4:54:06 PM
To: !HSE All House Members & LAs
Cc: !HSE All District Secretaries; !HSE All Local Users
Subject: Appointment of Ranking Members Auto forwarded by a Rule


I have appointed Ranking Members for the House standing committees and
subcommittees as indicated below, in accordance with the recommendations of
Representative Saunders.  Letters of appointment will be distributed
shortly. 




 

APPROPRIATIONS COMMITTEE

Rep. Chestnut

 

Agriculture & Natural Resources Appropriations Subcommittee

Rep. Bembry

 

Government Operations Appropriations Subcommittee

Rep. Gibbons

 

Health Care Appropriations Subcommittee

Rep. Pafford

 

Higher Education Appropriations Subcommittee

Rep. Reed

 

Justice Appropriations Subcommittee

Rep. Rouson

 

PreK-12 Appropriations Subcommittee

Rep. Kiar

 

Transportation & Economic Development Appropriations Subcommittee

                Rep. Rogers

 

ECONOMIC AFFAIRS COMMITTEE

                Rep. Thompson

 

Business & Consumer Affairs Subcommittee

Rep. Abruzzo

 

Community & Military Affairs Subcommittee

Rep. Berman

 

Economic Development & Tourism Subcommittee

Rep. Bernard

 

Insurance & Banking Subcommittee

Rep. Cruz

 

Transportation & Highway Safety Subcommittee

                Rep. Slosberg

 

EDUCATION COMMITTEE

Rep. Bullard

 

K-20 Competitiveness Subcommittee

Rep. Clarke-Reed

 

K-20 Innovation Subcommittee

Rep. Stafford

 

FINANCE & TAX COMMITTEE

Rep. Randolph

 

HEALTH & HUMAN SERVICES COMMITTEE

Rep. Jones

 

Health & Human Services Access Subcommittee

Rep. Perman

 

Health & Human Services Quality Subcommittee

                Rep. Schwartz

 

JUDICIARY COMMITTEE

                Rep. Porth

 

Civil Justice Subcommittee

                Rep. Steinberg

 

Criminal Justice Subcommittee

                Rep. Julien

 

RULES & CALENDAR COMMITTEE

                Rep. Waldman

 

Rulemaking & Regulation Subcommittee

                Rep. Braynon

           

STATE AFFAIRS COMMITTEE

                Rep. Garcia

 

Agriculture & Natural Resources Subcommittee

                Rep. Rehwinkel Vasilinda

 

Energy & Utilities Subcommittee

                Rep. Williams

 

Federal Affairs Subcommittee

                Rep. Campbell

        

Government Operations Subcommittee

                Rep. Clemens

           

SELECT COMMITTEE ON WATER POLICY

                Rep. Sands

 

Other related posts:

  • » [tabi] FW: Appointment of Ranking Members - Joe Plummer